Co warto wiedzieć o marakasach?

instrumenty muzyczne markasayNiewątpliwie, mało kto zdaje sobie sprawę, jak wiele jest instrumentów muzycznych. Na uwagę zasługują z pewnością między innymi amerykańskie instrumenty, które przywędrowały do Europy kilkadziesiąt lat temu. Mowa tutaj chociażby o instrumentach marakasach.

Marakasy – co to takiego?

Z wyglądu, marakasy przypominają zwyczajne grzechotki. Są to instrumenty, które zalicza się do tak zwanych gruchawek. Jeśli chodzi o ich konstrukcję, jest bardzo prosta. Marakasy to osadzone na drewnianych trzonkach pojemniki z drobnymi materiałami tworzącymi dźwięk. Kiedyś, pojemnikami tymi był skorupy. Dzisiaj jednak, coraz częściej wykorzystywane są inne materiał. Jeśli zaś chodzi o to ,co wydziela dźwięk, pierwotnie był to nasiona. Obecnie jednak, są to zwykle jakieś materiały syntetyczne.

Jakość marakasów

Oczywiście, jak w przypadku innych instrumentów, również marakasy mogą być lepsze lub gorsze. Najwięcej zależy od tego, z czego zostaną skonstruowane. Wydaje się, że najlepszy dźwięk wydają tradycyjne instrumenty ze skorupami owocowymi. Niemniej jednak, dzisiaj już dosyć trudno je dostać. Powszechniej używa się bowiem drewna w miejsce skorup. Jest to rozwiązanie tańsze i nieco łatwiejsze.

Warto również zauważyć, że czasami można trafić na plastikowe marakasy. Niewątpliwie jednak, profesjonalni muzycy z nich nie korzystają. Urządzenia te po pierwsze wydają o wiele gorsze dźwięki. Poza tym, nie są również zbyt trwałe. Po prostu bardzo łatwo zniszczyć plastikowe marakasy. Wydaje się jednak, że mogą być dobre na początku, podczas nauki gry. Kiedy początkujący muzyk nie jest jeszcze pewien, czy spodoba mu sięga na marakasach, jak najbardziej powinien zakupić tańsze modele.

Niewątpliwie, marakasy można też stworzyć samodzielnie. Instrumenty te, jak już zresztą wspomniano, mają prostą konstrukcję. Jednakże, tworzone fabrycznie marakasy zwykle pozwalają otrzymywać czystszy dźwięk.