Myjka do płyt winylowych

Myjka do płyt winylowych

Myjka do płyt winylowych

Mimo, iż w czasach świetności winyli nikt nie myślał o ich fachowym myciu (poza prostymi metodami przy użyciu atłasowej szczoteczki nasączonej płynem na bazie alkoholu), dziś eksperci uważają to za obowiązek. Istnieją dwa rodzaje płyt winylowych: te z epoki złotej ery oraz produkowane obecnie. Nowe mają to do siebie, że potrafią trzeszczeć. Spowodowane jest to zabrudzeniem poprodukcyjnymi pyłami lub też z powodów ładunków elektrostatycznych. Obie przyczyny można łatwo wyeliminować właśnie dzięki zastosowaniu myjki. Jeśli chodzi o stare winyle, naturalnym jest że przez wiele lat w rowkach nagromadził się kurz czy inne drobne zabrudzenia.

Nie da się nie zauważyć, jak igła gramofonowa potrafi zebrać cały kłębek zanieczyszczeń z nieprawidłowo odtwarzających płyt. Główne zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu to złuszczony naskórek, włókna ubrań, włosy, pyłki roślinne, roztocza oraz ziarnka piasku. Wszystko to bardzo łatwo osiada na płytach winylowych oraz adapterze, a w  jednym metrze sześciennym może znajdować się ich nawet do 80 mikrogramów. Kurz jest zdecydowanym wrogiem płyt analogowych i najbardziej irytującym czynnikiem, zakłócającym prawidłową jakość odtwarzania muzyki.

Myjka do płyt winylowych

Na czym polega mycie analogów?

Typowa myjka ultradźwiękowa wykorzystuje efekt kawitacyjny, który powoduje bardzo dokładną penetracje zabrudzonych powierzchni i rowków na płycie winylowej. Polega to na tym, że fala ultradźwiękowa doprowadza do setek mikro rozerwań struktury cieczy. Dalej w miejscu takiego mikro rozerwania pojawia się rozkurczający się bąbelek powietrza, powodujący hydrauliczne działanie w postaci czyszczenia zabrudzeń w rowkach płyty. Cały proces odbywa się przy użyciu specjalnego detergentu, alkoholu i wody demineralizowanej. W rezultacie płyta po takim zabiegu powinna być wolna od zabrudzeń, zdezynfekowana i odtłuszczona.

Myjka powinna posiadać funkcję podgrzewania płynu do optymalnej temperatury 30-35° C oraz odpływ, dzięki któremu po zakończonym myciu możemy zlać detergent do powtórnego użycia. Rozrobiony koncentrat wg instrukcji pozwala na umycie kilkudziesięciu płyt. Myjka jest bardzo prosta w obsłudze: wystarczy ją zalać rozrobionym koncentratem, podłączyć do prądu i ustawić temperaturę. Następnie na oś napędu nakładamy płytę winylową, chroniąc ją gumowymi dystansami przed uszkodzeniem nalepki. Po zamontowaniu płyt należy zablokować oś, aby winyle nie zsunęły się i rozpoczynamy mycie w specjalnej wannie. Cały proces trwa około 10 minut, a po wyschnięciu płyny analogowe wyglądają jak nowe.