Shakery kiedyś i dziś

Instrumenty perkusyjne należą do grupy najstarszych instrumentów znanych człowiekowi. Dzieje się tak, ponieważ muzyka towarzyszy istocie ludzkiej od zawsze, a pierwsze próby tworzenia muzyki opierały się raczej na stworzeniu odpowiedniego rytmu niż na pokazie wirtuozerii.

Nietrudno wyobrazić sobie prymitywne plemię tańczące przy ognisku w takt rytmu wybijanego przez bębny. Ale instrumenty perkusyjne, to nie tylko bębny czy popularna wśród zespołów rockowych perkusja, to również tak niepozorne instrumenty jak shakery, zwane też grzechotkami. To proste urządzenia zbudowane z pustego pojemnika, w którym umieszczono wiele małych elementów:
• w jego wnętrzu,
• na jego powierzchni.
Elementy te podczas potrząsania uderzają o siebie i o ściany pojemnika wydając odgłos. Stąd pochodzi nazwa urządzenia: shake, to z języka angielskiego trząść. Są to proste instrumenty, jakie często dodają delikatnej barwy utworom muzycznym, uzupełniając całe przedsięwzięcie i wzbogacając o nowe dźwięki.

Prostota konstrukcji shakerów
Prostota konstrukcji sprawiła, że instrumenty te są znane człowiekowi od dawna, ich stworzenie nie wymaga szczególnej wiedzy technicznej, a więc mogą być wytwarzane nie tylko w krajach bogatych, ale również tam, gdzie nie mam infrastruktury koniecznej do budowania instrumentów muzycznych. Dzięki temu dźwięk shakerów możemy usłyszeć w każdym gatunku muzyki na całym świecie. Obecnie shakerów (szukaj w Drumcenter.pl) mogą używać osoby bez specjalnych zdolności grania na instrumentach muzycznych, a posiadające wyczucie rytmu. Na instrumencie tym może grać na przykład wokalistka zespołu czy osoby śpiewające w chórkach.