Z czego składa się perkusja?

perkusjeZestawy perkusyjne, a więc popularne perkusje są znanym instrumentem muzycznym. Tak naprawdę jednak niewiele osób wie z czego dokładnie się one składają.

Sercem każdej perkusji jest werbel. Przez wiele lat panowało zresztą przekonanie, że jest to najważniejszy element całego zestawu. składa się on z korpusu metalowej lub drewnianego oraz naciągów. To jedyny bęben ze specjalną sprężyną montowaną od spodu. To właśnie jej zawdzięcza swój głośny i wysoki dźwięk. Werbel zawsze umieszczany jest na specjalnym statywie werblowym.

Tomy to z kolei małe bębny montowane na uchwytach. One również posiadają membranę strojoną. Nie mają jednak sprężyny. Tomy wykorzystuje się przede wszystkim podczas przejść w utworach muzycznych. Największy z tomów to floor tom. Nie wisi w powietrzu, a oparty jest na nóżkach i stoi na ziemi. Daje niskie dźwięki. Największym bębnem w całym zestawie jest centralna (bęben basowy). Ustawiony jest w pozycji poziomej i opera się jedynie na nóżkach. Daje niski dźwięk.

Hi-hat to najważniejszy talerz perkusyjny. Składa się z dwóch talerzy które są odwrócone do siebie. Mocuje się go na specjalnym statywie który pozwala na jego kontrolowanie stopą. Jednym z ważniejszych talerzy jest też crash. Jego dźwięk jest wybuchowy i głośny. Oprócz tego w zestawie znajduje się też ride. Czasem używany jest jako crash. Oprócz tego w skład zestawu wchodzi wygodny stołek. Tutaj liczy się już solidna konstrukcja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *