Bębenek baskijski może być atrakcyjny

Ludzie od zawsze eksperymentują z muzyką. W różnych rejonach świata wykonywano instrumenty, często o charakterystycznych dźwiękach. Było to uzależnione od dostępnych materiałów.

Jak zbudowany jest tamburyn?

Bębenek baskijski (inaczej tamburyn) to instrument perkusyjny o nieokreślonej wysokości dźwięku. Jego budowa jest stosunkowo prosta. To drewniana lub metalowa (coraz częściej także plastikowa) obręcz, na którą z jednej strony naciągnięto skórę. W obręczy wydrążone są otwory z poprzeczkami, na której zawieszono ruchome blaszki lub dzwoneczki. Odpowiadają one za charakterystyczny dźwięk. Niektóre warianty tamburynów pozbawione są membrany.

Gra na bębenku baskijskim jest równie prosta. Polega na uderzaniu w jego membranę lub pocieraniu jej. Często potrząsa się całym tamburynem. Łącząc te techniki można zagrać nawet skomplikowane rytmy.

Zastosowanie

Bębenka baskijskiego używa się przede wszystkim w muzyce tanecznej, najczęściej latynoskiej. Zyskuje też popularność w operach i orkiestrach symfoniczny. Służy wtedy jako „ubarwienie” granych melodii. Znajduje także zastosowanie wśród perkusistów, którzy wieszają go na specjalnie przygotowanych stojakach i uderzają w niego pałeczkami podczas grania. Tamburyn idealnie komponuje się z cajonami, djembe czy bongosami. Twórcy instrumentów modyfikują go, ułatwiając korzystanie z niego nawet za pomocą nóg. Jak widać, zyskuje on coraz większą popularność.