Fuzz, overdrive, distortion… – czyli rodzaje efektów gitarowych

mooerPoszukujesz nowych brzmień do swojego pedalboarda? To świetnie. Dziś postaramy się Cię zainspirować, przypominając jakie to rodzaje efektów gitarowych możesz spotkać w popularnych kostkach. Hendrix, Stones’si czy ostre brzmienie metalowca będzie w zasięgu Twoich palców.

Powrót do klasyki rocka będzie możliwy dzięki fuzz. Kiedy go zamontujesz w swoim pedalboardzie, w jednej chwili przeniesiesz się w czasie do lat ’70. Przesterowany dźwięk, pomimo, że jeden z najstarszych tego typu używanych w gitarowym świecie, nadal nie ustępuje popularnością konkurencji.

Przestery od rocka po hard uzyskasz dzięki overdrive’owi. Klarowne, wysokiej jakości brzmienie, z lekkim efektem przesterowania możesz łatwo zmodyfikować w prawie każdym overdrive’ie do tego bardzo mocnego. Najczęściej overdrive używany jest do uzyskiwania średnio przesterowanych brzmień, które służą jako świetne tło do dalszych modyfikacji.

I oczywiście „last, but not least” zajmie w naszym artykule reverb. Tutaj zwróćmy szczególną uwagę na np. micro kostki z Mooer’a. Nie dość, że będziesz mógł/mogła zamontować na zaoszczędzone dzięki nim miejsce dodatkową porcję efektów, to jeszcze pomimo swoich małych rozmiarów pomogą Ci wystylizować swoje brzmienie za pomocą dużych możliwości kreowania dźwięku. Oczywiście na pewno posiadasz już jakiś reverb w standardzie w swoim wzmaczniaczu, ale jeśli rodzaj tego pogłosu niezbyt Ci odpowiada lub chciałbyś mieć możliwość małej odmiany droga wolna!