album Kruk od Reto

Reto od Retoryk

Kontrowersyjny, mroczny wygląd (nieustannie noszone soczewki, tatuaż na twarzy), wulgarne teksty, w których bawi się słowami, a na co dzień zwykły chłopak z sąsiedztwa, który przykładnie uczęszcza do pracy. O kim mowa? O Igorze Bugajczyk znanym jako raper Reto (Reto od Retoryk – osoba, która potrafi zbudować swoją wypowiedź)

Kariera

O Reto zaczęło być głośno w 2014 roku, gdy nagrał mixtape „Moonlight”, a potem w 2015 roku po wypuszczeniu kawałka „Minotaur”. Prawdziwy wzrost popularności przyszedł w roku 2017, kiedy to raper Reto dołączył do wytwórni muzycznej NewBadLabel, wydał utwór „Bossman” i wziął udział  w akcji Popkillera „Młode wilki 5”. Dziś raper dołączył do najbardziej znanych gwiazd rapu i hip-hopu i współpracuje m.in. Borixon, Sitek, Solar, Białas, Quebonafide, Bedoes, WSRH, PlanBe czy Onar.

Albumy Reto

„Kruk” (2017) – w kawałkach na tej płycie Reto prezentuje unikalne i szczere spojrzenie na siebie i świat, spójny, mroczny materiał  o bardzo twardym brzmieniu. Płyta dotarła do 5 miejsca polskiej listy przebojów OLiS.

„Boa” (2018) – album, na którym można usłyszeć m.in. Quebonafide, ZetHa, Guzior, Avi and Louis Villain. Zdaniem krytyków płyta zupełnie inna od poprzedniej, zawiera dużo świeżego, zróżnicowanego brzmienia połączonego z agresywnym realtalkiem i punchline’mi.1 miejsce na Polskiej listy przebojów – OLiS

„420024” (2020) – płyta powstała przy współpracy z Borixonem, jest wspólną podróżą muzyków w poszukiwaniu unikalnego brzmienia.

Płyty Reto cieszą się coraz większą popularnością, co tylko potwierdza, że droga, którą obrał Igor, jest właściwa.