Wady i zalety strun nylonowych

Zróżnicowanie strun obecnych w sklepach muzycznych jest dziś bardzo duże, co w pewnych aspektach przekłada się również na problem z doborem odpowiednich strun do danej gitary. Okazuje się jednak, że struny wykonane z nylonu często są wersją podstawową do wielu gitar – ale z uwagi na swoje cechy nie do każdej gitary się nadadzą.

savarez-nylonowe
Na zdjęciu: Struny nylonowe Savarez

W zasadzie na rynku obecne są dwa rodzaje strun powszechnie dostępnych oraz stosowanych przez osoby grające z różnym zaawansowaniem. Pierwsze z nich to struny metalowe, drugie zaś, często dołączane do gitar, struny nylonowe. Jakie są wady i zalety tych właśnie strun?

Dla początkujących

Dla początkujących struny nylonowe sprawdzą się idealnie, bo są dość cienkie i lekko się je naciska. To sprawia, że łatwiej jest nauczyć się gry niż w przypadku o wiele sztywniejszych oraz twardszych strun metalowych. Trzeba jednak pamiętać, że takie struny są również cieńsze, przez co mogą być podatniejsze na zerwania.

Nie do każdej gitary

Struny zrobione z nylonu doskonale sprawdzą się do gitar klasycznych; czasem stosowane są również do akustycznych. W przypadku tych delikatnych gitar stosowanie strun z metalu może zniszczyć gryf. Jednak coś za coś – struny z nylonu wydają o wiele bardziej ciche i delikatne dźwięki.