werbel gretsch

Werbel – Najważniejsza część perkusji

Słuchając muzyki rockowe, trudno sobie ją wyobrazić bez gitar elektrycznych. Mało kto jednak zwraca baczniejszą uwagę na to, co dzieje się w tle takiej muzyki. Chodzi tu mianowicie o instrument, który nadaje tempo i rytm każdego utworu. Jest nim oczywiście perkusja, która występuje właściwie w każdym obecnie popularnie używanym gatunku muzycznym. Co jednak jest najważniejszą częścią perkusji, która wpływa na cały charakter jej brzmienia, a także na możliwość zmieniania go w zależności od potrzeb ? Chodzi tu oczywiście o niepozorny werbel, dostępny do zakupu tutaj.

Czym jest werbel?

Werbel jest instrumentem bębnowym, który jest jednak zasadniczo różny od zwykłego, standardowego dużego bębna, który każdy kojarzy z perkusją. Dzięki określonego rodzaju sprężynom i naciągom, a także odpowiedniej budowie, potrafi on wydawać z siebie niezwykle charakterystyczne dźwięki, które stanowią podstawę brzmienia każdego zestawu perkusji. Oznacza to, że jego określony dobór ma niezwykle istotne znaczenie dla każdego zestawu perkusyjnego. Jak go zatem dobrać?

Jak dobrać werbel?

Dobierając werble, należy mieć na uwadze przede wszystkim to, z jakiego zostały one wykonane materiału. Werble drewniane będą brzmiały bowiem zupełnie inaczej niż werble metalowe.
Inna cecha, o której trzeba pamiętać, jest rozmiar takiego werbla. W zależności od jego ogólnego kształtu, lecz także głębokości, zależeć będzie jego brzmienie. Warto także pamiętać o dobraniu np. odpowiedniego rodzaju sprężyn.