Działanie przetworników

przetworniki gitaroweGra na gitarze elektrycznej możliwa jest dzięki zamontowanemu w niej przetwornikowi. Wie o tym zapewne każdy użytkownik gitary elektrycznej. Jednakże, mniej doświadczeni muzycy być może nie wiedzą, dlaczego właściwie przetwornik jest tak ważny.

Jak to działa?
Jeśli chodzi o same przetworniki, to są to urządzenia, zawierające elektromagnesy. Przeważnie, w pojedynczym przetworniku znajduje się sześc takich elektromagnesów, a każdy z nich odpowiada jednej strunie.

Głównym zadaniem przetworników jest stworzenie napięcia elektrycznego, które później będzie można przekazać dalej, czyli do wzmacniacza. Jeśli chodzi o powstawanie napięcia, to jest ono możliwe dzięki drganiom strun. Jak się jednak okazuje, ażeby napięcie rzeczywiście mogło powstać, w gitarze muszą być zamontowane metalowe struny.

Z jakiego metalu powstają struny?
Okazuje się, że struny tworzy się z wielu różnych metali. Oczywiście, struny z różnych metali mają różne właściwości. Przede wszystkim chodzi o to, iż różne struny dają różnego rodzaju dźwięk. Wydaje się, iż dla osiągnięcia najczystszego i najwyższej jakości dźwięku zdecydowanie najlepszym wyborem są struny stalowe. Tym nie mniej, wybór strun powinno się uzależniać również od rodzaju wykonywanej muzyki.