Najlepsze struny do gitary akustycznej

Wybór idealnych strun do różnych rodzajów gitar jest po dziś dzień powodem wielu sporów. Oczywiście często okazuje się, że prócz tego, co jest teorią dotyczącą doboru strun, pozostaje jeszcze praktyka – a tutaj wiele osób ma własne doświadczenia, zwłaszcza jeśli chodzi o dość wrażliwe gitary akustyczne.

Gitary akustyczne często wybierane są przez osoby, którym zależy przede wszystkim na ładnym, delikatnym brzmieniu – o wiele bardziej niż na jego głośności czy intensywności. Jest to jeden z aspektów, które mają wpływ zarówno na rodzaj strun, jak i materiał ich wykonania czy po prostu grubość.

Grubość strun

martinstruny
Na zdjęciu: Struny Martin

Wiele mówi się o tym, że ładne i głębokie brzmienie gitary uzyskuje się przede wszystkim dzięki grubszym strunom. Należy jednak mieć na uwadze, że grubsze struny muszą być bardziej naciągnięte, co często sprzyja zniszczeniu gryfu, zwłaszcza kiedy gramy już bardzo długo. Lepiej jest wybrać kompromis i np. struny hybrydowe.

Zestaw dedykowany

Jeśli zastanawiasz się, jakie struny do gitary akustycznej wybrać, zacznij od zestawów dedykowanych. Są one stworzone specjalnie z myślą o gitarze akustycznej, dlatego też dają możliwość uzyskania ciepłego brzmienia dźwięków bez ryzyka zniszczenia gitary wraz z użytkowaniem.